Krem supe nga tegatuajm
Krem supe nga tegatuajm

Krem supe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 300 gr orizi coptuar,

- 1 L lëng supe,

- Pak mielle,

- vaj ulliri.

- kripe, piper,

majdanoz,

lenge limoni.

Pergaditja:

Ne nje tenxhere hedhim lengun e supes ose ne munges te saj hidhni 1 liter uje dhe 1 kub supe, ne te hedhim karroten ne kube te vogla edhe preshin, pastaj hedhim orizin, vajin e ullirit dhe melmesate e tjera e leme te marre valen dhe ne nje tigan skuqim miellin me gjalpin dhe kete mas pos te merr ngjyr ari e trazojme ne sup me tel kuzhine qe te mos behet gruda dhe e lem te zihet ne temperatur te ngadalshme per 30 min, sherbehet me leng limoni dhe buke te thekur.


Fjalet kyqe : receta  tegautajm  krem  supe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet fatsjellëse, që duhet të jenë mbi tavolinën e Vitit të Ri
Tortë me banane dhe arra
Kek me  kakao