Qofte me mishë viçi në salcë
Qofte me mishë viçi në salcë

Qofte me mishë viçi në salcë

Kuzhint.com

Për të përgatitur qofte, ju duhet:

450gr mishe i bluar viçi,

3 cop karafil -hudhër,

1 qepë, 3 lugë piper i teren,

1 vezë, majdanoz te copëtuar,

një copë bukë bajate, piper dhe erëz.

Për të përgatitur salcë, ju duhet përbërësit e mëposhtme:

350ml lëng domate,

2 dl ujë, nja dy lugë miell,

piper terren,

majdanoz dhe erëza,

Djathe parmezan per dektor.

Pergaditja;

Kjo gjellë në shikim të parë duket e komplikuar, por në fakt është shumë e lehtë për t'u përgatitur.

Ne fillim i prejm Imët qepë dhe hudhër, i përziejme vezët dhe puren e bukës e zbusim në pak ujë.

Nëne ene të mëdha vëndosim mishi e bluar, shtoni erëza, qepëm e copëtuar, vezën e rrahur dhe bukën e shtrydhur nga uji dhe të gjitha përzierje mirë deri te behet një masë e njëtrajtshme

Përzierjen evendosim në frigorifer për të pushuar për disa orë.

Pastaj nga kjo përzierjeme duart formojm qofte në diametërsi te deshironi dhe i skuqim ne zjarre

Në të njëjtin tigan në të cilën jan skuqur qoftet, vazhdojë me përgatitjen e salces.

Sosi përgatisë pjesën tjetër të vajit nga mielli ku shkurtimisht e kaverdisim dhe shtojm piperin e kuq dhe pastaj shtojm salcen e domateve, majdanoz dhe erëza.

Pas disa minutate vlimit shtoni qoftet qe te ziejn në salcë dhe një gotë ujë.

Lejo salcën dhe qofteqe te ziej së bashku për 10 minuta dhe për pastaj e largojm nga të nxehtit e dekorojm me Djathe parmezan ne rende.

Qoftet shërbeni me kromprir pure. ose me rizoto sipas shijes qe keni.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  mishe  viqi  salce  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me zhele bombone
Ëmbelsirë  me form shalqiri
Kekè torta nga Lulja La