Pinxhurë me speca djegës
Pinxhurë me speca djegës

Pinxhurë me speca djegës

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 30 kg speca te kuqe
  • 15 kg patligjana te kuqe
  • 7 copa patelgjana te zi
  • 3 kg shangarepa(karota)
  • dy krena te hudhres
  • majdanaz
  • nje filgjan sheqer
  • nje filgjan uthulle
  • krype sipas shijes
  • nje liter e gjysem vaj

Pergaditja;

Ne fillim i marim dhe i pjekim specat dhe petelgjanat e zi ndersa patligjanat e kuqe i qerojm

Qerojm dhe i grijm shangarepat (karotat) dhe i zijm pak

Specat i qerojm dhe ia hekim farat pastaj i grijm ne copa. edhe patelgjanat e zi i qerojm dhe i ngim dhe se bashku me karotat i perzim krejt ne ni tengjere te madhe ku ja qesim nje liter e gjysem vaj dhe e zijm si ajvarin

Ne funde pasi te kemi perfundu me zirje gjysem ore para se me hjek nga zjarri ia qesim hudrat, majdanozin 1 filgjan sheqer 1 uthel dhe kryp sipas shijes.


Fjalet kyqe : turshi  pinxhure  speca  djeges  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Perzieni uthullën e mollës me mjalte dhe pini atë çdo mëngjes
Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.
Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe