Kifle preshevare
Kifle preshevare

Kifle preshevare

Kuzhint.com

Recete e gatuar nga fansja e faqes Valdeta Latifi

Perbersit per brumin:

  • 8 Veze
  • 2 Peciva
  • 20 gram kfasac
  • gjys liter vaj
  • Pak krip
  • Pak sheqer
  • 1 liter qumesht
  • Miell

-------------------------------

Perberes tjere:

  • 2 margarina
  • 1 e verdhe veze per lyrje

Miell sa te eshte nevoja deri sa te ulet brumi

Pergaditja:

E gatuajm brumin me qumesht te ngrohete dhe me perbersit e me siperm derisa te formohet nje mas homogjene dhe pastaj e leme qe te pushoje per 30 min, pastaj marrim nga brumi i dyfishuar dhe i ndajm ne kueqe i tollojme te gjithe duke i renditur si ne foto ; vendosim nje kulaqepastaj i hedhim rende margarin dhe keshtu vazhdojm me kulaqe margarine derisa ti bashkojm 8 kuleqet, pastaj te gjithe se bashku tollojme ne nje pet te madhe si ne foto si dhe i presim ne trekendesha i mbushim me djath apo reqel varsisht si deshirojme dhe i mbeshtjellim si ne foto dhe i renditim ne tepsi te lyer me gjalpe.

Pasi te kemi perfundu me te gjithe brumin i leme te pushojne per 30 min .

Pasi te vijne i lyejm me nje te verdhe veze dhe i hedhim siper susam i pjekim per 40 min ne 190 grad


Fjalet kyqe : kifle  preshevare  recete  gatuar  fansja  faqes  tegatuajm  valdeta  latifi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Parandaloni sëmundjet me luleshtrydhe
Çokollatë me dredhëza
Llokuma me djath