Pije freskuese  ne kushte shtepije (limonad)
Pije freskuese ne kushte shtepije (limonad)

Pije freskuese ne kushte shtepije (limonad)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 limona, * 2 portokalle, * 5 decilitra sheqer, * 3.5 litra uje

Pregaditja e recetës :

Përbersit:

-------------------* 3 limona,

* 2 portokalle,

* 5 decilitra sheqer,

* 3. 5 litra uje,

Pergaditja;

------------------------------Limonat dhe portokallin i pastrojm dhe i vendosim qe te ngrinë në frize përafërsisht 12 orë.

Pastaj i largoj nga frizi dhe lem qe te shkrihen për 5 minuta.

Pas 5 min i prejm në copëza të vogla dhe i vendosi në (blender)mikser për bluarje.

ia shtojm sheqerin dhe e perziejm deri sa të krijohet një masë (sikurse pire).

Masen e perziejm me ujë dhe e vendosim në frigorifer të qendrojnë ashtu disa orë.

Ne fund e kullojm limonadën nga masa dhe e shërbeje me akulle !

Ju beft mire nese e provoni!


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  freskuese  kushte  shtepije  limonad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Molle e gatuar
Kifle me kakao
Embelsirë me lenge vishnje