Pite me kungull
Pite me kungull

Pite me kungull

Kuzhint.com

Nevojitet:

700 gr. miell,

1 kg. kungull,

1/4 kg. gjalpë,

1 gotë qumësht,

1 sheqer vanile,

2-3 lugë supe sheqer sipas dëshirës,

pak kripë.

Udhëzimet:

Zihet brumi i butë me miell të situr, sikurse për çdo pite.

Pasi të pushoj pak, brumi ndahet në toptha të vegjël

të cilët hapen me tëhollues duke i përmillur vazhdimisht dhe petët e hapura piqen mbi pllakë shporeti.

Në ndërkohë kungulli i njomë grryhet me lugë ose në rende.

Në tenxhere hidhet një lugë gjalpë ose vaj dhe

në yndyrën e nxehtë, hidhet kungulli.

Shtohet sheqer sipas dëshirës, sheqer vanile,

në maj të gishtërinjëve kripë dhe duke e përzier shtohet pak nga pak qumësht.

Kungulli zihet gjersa të jetë zbutur mirë.

Veqantë tunden 3-4 vezë dhe I shtohen kungullit të ftohur.

Tepsia lyhet me yndyrë dhe shtrohet një petë e cila spërkatet me yndyrë, mbi petë hidhet kungull

i përgaditur, mbi kungull petë e lyer me yndyrë dhe rradhë petë e lyer me yndyrë-kungull gjersa të hargjohet e tërë masa.

Në fund vehet peta e cila lyhet mirë me yndyrë dhe qumësht.

Para se të piqet, shpohet në disa vende me piru.

Pitja me kungull piqet në furrë me temperaturë 200 gradë C, e si të largohet nga furra, spërkatet me qumësht,

mbulohet për pak kohë dhe shërbehet e nxehtë e ndarë në katrorë.

Pitja mund të përgaditet edhe me petë të gatshme.

Në këtë rast mirë është të përgaditen dy katmer me nga 3-4 petë,

njëri të vendoset në tepsi në fillim, e tjetri t’a mbuloj piten me petë të gatshme.

Pitja me kungull përgaditet edhe me katmer të përgaditur në mënyrë të rëndomt.

Ju befte mire nese e gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  pite  kungull  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Përdorime të rëndesishme të gjalpit të kakaos
Torte me malina dhe krem kokosi
Ëmbëlsir me shije dredhëze