Mufinsa me çokolladë
Mufinsa me çokolladë

Mufinsa me çokolladë

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 200gr çokollate per gatim,
  • 400gr sheqer,
  • 3 veze,
  • Kokos.

Përgatitja:

I thyejme vezet dhe i ndajme te bardhat nga te verdhat.

Te verdhat e vezes i hedhim ne enen per perzierje dhe i rrahim me mikser.

Duke i rrahur panderprere, ne ene e shtojme sheqerin.

I rrahim me mikser, derisa te shkrihet sheqeri.

Te verdhat e vezes me sheqer i veme ne ene mbi avull.

E thyejme çokollaten dhe e veme ne enen mbi avull.

Arrat e therrmuara i shtojme ne enen me çokollaten e shkrire dhe te ftohur.

Perziejme me luge, derisa te fitojme nje mase homogjene.

Masen e fituar e mbushim ne shiringen e kuzhines.

Me ndihmen e shiringes, ne shporta letre i formesojme kureshkat dhe i leme te ftohen.

Mufinsa me çokolladë i servirim ne pjaten per embelsira dhe mbi to per zbukurim hedhim ca kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  kureshka  prilepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me duqa
Maskë antirrudhë me limon
Kekë per festa