Kifle ne form interesante
Kifle ne form interesante

Kifle ne form interesante

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr miell,

200 ml qumesht te vaket,

150 gr sheqer,

1 luge gjelle mjalte,

25 gr maja buke,

80 gr gjalp,

1 pako vanilje,

lekuren e grire te nje limoni,

1 vez per lyerje

Pergatitja:

Pregaditim majane me qumesht sheqer dhe miell dhe e leme qe te fryet.

Ne nje ene te madhe qesim miellin, majan e fryer pastaj te gjithe perberesit e tjere, formojme brumin pothuajse si brum i byrekut, qe nuk duhet te ngjisi ne duar, e leme ne ambjent te ngrohte sa te dyfishohet, me pas e marim brumin, hedhim ne tavolin pak miellë e ndajm brumin ne kuleq te njejt jo shum te vogel dhe mern 4, 5 ose 6kileq zgjatni njejt dhe filloni ne pregaditjen e nje kifle gershet shume interesante dhe mbasi te perfundojm i bashkojm dy skejet dhe e vendosim ne tepsi te shtruar me leter, ku prape leme te dyfishohet e lyejm me vez dhe me pas e pjekim ne tempertur 200 grad per 30 min e leme te ftohet pak dhe eshte gati per servirje.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  form  gersheti  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallamë me zhele
Ravioli turke (mantia turke)
Rollade me banane