Laknor me miellë misri (kallamojt) nga Xhani Kurtishi
Laknor me miellë misri (kallamojt) nga Xhani Kurtishi

Laknor me miellë misri (kallamojt) nga Xhani Kurtishi

Kuzhint.com

Pergaditja:

Ne fillim e marim miellin e kallamoj i qesim kryp gjysem luge te qajit te vogel e perzim pastaj e vlojm ujin dhe ja qesim miellit dhe e perzijm me luge dhe pastaj e lyejm tepsin me gjalp dhe e qesim brumin e fituar e shtrim me dor deri deri sa ta rrafshojm mire.

Pastaj siper ia qesim harxhin preshete lara dhe te prera imet te perziera me kos e rrafsojm dhe prap siper argjt me preshie i qesim mielle te kallamojt(misri) me dor deri te mbulohet siperfaqa kretsisht e ne fund e marim ni got me uj e ja qesim siper laknorit deri te ulet mielli mire krejt dhe e vendosim ne furre te parangrohur ne 200 grad qe ta pjekim.


Fjalet kyqe : brumera  laknor  mielle  misri  kallamojt  xhani  kurtishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çorapet me uthulle sherojne ftohje
Farat e dobishme për organizmin tonë
Revani me leng limoni