Makarona me domate dhe spinaq
Makarona me domate dhe spinaq

Makarona me domate dhe spinaq

Kuzhint.com

Perberesit:

0, 5 kg makarona,

1 filxhan caji me vaj,

1 luge gjelle margarine,

1 filgjan fasule te gateshme ne kanaqe

1 spece te kuqe,,

1 spece jeshile,

3 qep te reja, 1 karrote,

1 qepe te thate,

3-4 domate te fresketa ose te ngrira(perdora te ngrira),

2 thelpinj hudhre, te gjitha keto te prera ne kubike te vegjel,

100 gr spinaq

kripe, piper, majdanoz dhe nese deshironi nje pako te vogel supe pule ose vici.

Pergatitja:

Ziejme makaronat, i heqim nga zjarri, hedhim pak uje te ftohte brenda ne tenxhere

ashtu sic jane te nxehta dhe i kullojme.

Paralel marrim te gjitha perimet i hedhim ne nje digan ku kemi hedhur vajin dhe margariren.

I trazojme derisa te zbuten pak, hedhim kripen, piperin dhe domatet e grira, spinaqin e

coptuar fasule te gateshme, dhe i trazojme edhe per 2-3 min.

Nese nevojitet hedhim pak uj te vluar.

Kete salce e hedhim tek makaronat.

I perziejme, e ndajme neper pjata dhe nese deshironi mund ti sperkatim edhe me djathe kackavall.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  domate  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me reqel
Biskota 2 ngjyrershe
Rollad me kokos