Kollpite me mish te grire
Kollpite me mish te grire

Kollpite me mish te grire

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mielle sipas nevojes 2 gota uje te vaket 2 luge vaj pak krype per brumin sipas deshires 600 gr mish i grire 3 koka qepe te medhaja kryp, vaj dhe piper i zi Gjalp per lyerje

Pregaditja e recetës :

Në tavolinë ose në tepsi hidhet miell, ujë i vakët, vaj, krypë dhe përzihen duke e formuar nje brume te ngjeshur dhe nga brumi i formuar bëhen kuleqë të njejt.

Secili kulaq zmadhohet me okllagi i lyejm me gjalpe dhe i lem me pushu pak dhe pastaj me dore i bejm betat si ne foto deri sa te mos qahet peta(ska rendesi edhe nese qahen petat).

Pastaj lyhen petat me gjalpë dhe siper hidhet nga masa e pergaditur per mbushje.

Për mbushjen e kollpites nevojiten mishe i grirë, qepë të grira hollë, krypë piper i zi.

Masa e përgatitur skuqet në vaj dhe në fund të skuqejes i hidhet pak piper i kuq për ngjyrë.

Masa duhet të lihet të ftohet dhe më pas mbushen petat rrotullohen si rolade dhe vendosen ne tepsi sipas deshires ose njelloj sikurse ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  mish  grire  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biberi i zi per larjen e rrobave!!! Interesante...
Bukë thekre, për të rënë në peshë
Tortë me çokollatë dhe kokos