Patate me mishë pule dhe perime
Patate me mishë pule dhe perime

Patate me mishë pule dhe perime

Kuzhint.com

Perberesit:

1 kg Patate,

2 Qepe te mesme,

500 gr Gjoks pule,

250 gr karota

1 Luge qaji leng limoni,

60 gr Margarine,

Krip, 4 Luge gjelle vaj,

1 Luge gjelle miellë,

Piper, bizele, brokoli,

150 gr Uje te nxeht,

150 ml Ajke

1 Luge gjelle majdanoz i terur ose i fresket.

Pergaditja:

Patateve ia largojme levoren, i pastrojme dhe i presim i presim ne katrore te vegjel.

Qepeve ia largojme levoren dhe i presim ne katrore te vogel.

Mishin e pules e presim per se gjatsi sa madhesia e nje gishti.

Karotat i pastrojme, i presim ne feta dhe pastaj i sperkasim me lengun e limonit.

Hedhim margarinen ne nje tigan te madhe dhe e vendosim mbi zjarre.

Pasi te jete shkrire margarina ia hedhim patatet e prera duke i sperkatur siper me krip.

Mbulojme tiganin me kapak dhe e lem per 25 minuta patatet te fergohen-piqen.

Kohe pas kohe te perzihen.

Marrim nje tigan tjeter dhe hedhim 2 luge gjelle vaj.

E vendosim mbi zjarre qe te nxehet vaji pastaj aty i fergojme qepet dhe karotat.

Pastaj i largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan ku kemi ferguar qepet dhe karotat, hedhim 2 luge gjelle vaj dhe e fergojme per 5 minuta ne temperatur te larte mishin e pules te cilin s'pari e perziejme me miellin.

Mbas 5 minutave ia shtojme qepet, bizelet, brokolin dhe karotat.

I hedhim krip e piper.

Hedhim ne tigan ku ndodhet mishi, ujin e nxeht s'bashku me ajken.

I perzijme te gjithe perberesit mire dhe i lem qe te zihen per disa minuta.

Provojme mishin a eshte pjekur.

Servimin ne pjate e bejme duke vendosur ne njeren ane patatet e pjekur dhe ne anen e kundert masen e pergaditur me mishin e pules.

Dhe ne fund mos te harrojme, i hedhim siper majdanoz te fresket te prere.

E pergaditur nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  mish  pule  champignons  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube mekeksa (biskota)dhe  Hurma
Kunefe-embelsir turke
10 ushqime që nuk duhen vendosur në frigorifer