kifle te vecanta
kifle te vecanta

kifle te vecanta

Kuzhint.com

Përbërësit: -1/2 e litrit qumësht të vakët -2/3 Lugë sheqer - 1 dhe pluhur pjekje -1 kg miell -1 lugë e vogël kripë -3 vezë -1 dl vaj -250 g djathë i freskët Lyrje: E verdha e 1 veze Qumësht 1 lugë gjelle Fara (susam, liri, etj) Përgatitja: Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë.

Përzieni një kilogram miell, një lugë të vogël kripë, 3 vezë, 1 dl vaj, ia shtoni këtë qumështit dhebeni nje brum homogjen. Me të përgatitur brumin, ngrohim paraprakisht furrë në 180 gradë. Kur brumi të vijë, e tëholloni 2-3 herë, grini përmbi djsthe ose diqka tjeter sipas shijes ose nuk i hedhim asgje njelloj sikur ne foto dhe i bëni kiflet i lyejm me te verdhen e 1 vezete perzier me 1 lugë gjelle qumeshte dhe siperi hedhim fara (susam, liri, etj) dhe i vendosni qe te piqen ne furre te nxeht.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  vecanta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me cokolad (Per vetem 15 min)
Banania, te shendosh apo te dobeson
Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm