Kroassant me parmesan dhe hudher
Kroassant me parmesan dhe hudher

Kroassant me parmesan dhe hudher

Kuzhint.com

Perberesit: 6 Gota miell 2 Gota uje te ngrohet 5 Luge qaji kvasac 6 Luge gjelle vaj ulliri 4 Luge qaji krip Pergaditja: Ne nje ene te vogel hedhim kvasacin, ujin e grohet dhe e lem 5 minuta te pushoj. Ne nje ene te madhe e te thelle hedhim 3 gota miell dhe kripen.

Marrim ujin e perzier me kvasacin dhe e hedhim te mielli.

Ngjeshim brumin dhe kohe pas kohe ia shtojme nje nga nje edhe miellin e mbetur deri sa te shihni qe me nuk ngjitet brumi ne duar. Marrim nje ene tjeter te thelle dhe e lyejm me vaj pastaj e vendosim brumin aty e mbulojme dhe e lem ne nje vend te nxeht 1 ore per te ardhur. Pasi te kete ardhur brumi e vendosim ne tavolinen e punes te sperkatur me pak miell dhe nga brumi bejme trekendshe duke ia dhene formen e kroassantit.

I vendosim kroassantet ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe i vendosim ne fure te pjeken per 15 minuta ne temperatur 190 Grad. Perderi sa jane duke u pjekur kroassantet, shkrim 4 luge gjelle gjalpe.

Ne nje ene bashkojme nje gote parmesan te grire, 1/4 Gote majdanoz te prere imet dhe nje luge qaji pluhur hudhre pastaj ia shtojme gjalpin e shkrire. Pasi te jene pjekur kroassantet i lyejme me masen e pergaditur me heret. Ju beft mire! Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kroassant  parmesan  hudher  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kremanga Drita Shefketi
7 arsye të forta pse duhet të konsumoni një mollë në ditë
 PILAF ME ZARZAVATE