Kekë i shijshem me lengë portokalli
Kekë i shijshem me lengë portokalli

Kekë i shijshem me lengë portokalli

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

125 gram gjalp, Gjysmë filxhani te qajit me qumesht, 3 vezë, Gjysmë filxhani sheqer, 500 gram mielle, 1 lugë lëkure portokalli e grirë hollë, 1 filxhan lëng portokalli, 1 peciv

Pregaditja e recetës :

Përziejini të gjithë përbërësit për kekun(gjalpin, qumshtin, sheqerin, miellin me peciv, vezët, lëkurën e portokallit) me anë të një mikseri derisa të përzihen njëtrajtësisht me njëri – tjëtrin.

Hidheni përzierjen në një tavë dhe piqeni në 180 gradë, për rreth 30 – 40 minuta.

Pasi të jetë ftohur keku, spërkateni sipër me pak lëng portokalli.

Sipas dëshirës mund të shtoni edhe copa kokosi në kek.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  lenge  portokalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Quiche lorraine’, byrek tradicional francez
Gurabie ne forme lule
Topëtha(bombica) me hallve te zezë