Hajvar alla turkë për mëngjeset e dimrit
Hajvar alla turkë për mëngjeset e dimrit

Hajvar alla turkë për mëngjeset e dimrit

Kuzhint.com

Perversit:

2 kg patëllxhan

2 kg speca te kuqe te mishaft

2 kg Domate

Vaj ulliri 1 filxhan

2 koke hudhër

2 lugë sheqer

3 lugë kripë guri

Majdanoz Gjysma tube

Një filxhan uthull

Një lugë çaji acid limoni

Pergaditja: Ne fillim i pjekim patellxhanet dhe i grimcojme ne nje tenxhere te thele pastaj i qerojme edhe domatet e kuqe dhe cpecat e kuqe i marrim i krijme me blinder dhe ehdhim edhe ato en tenxhere dhe ia shtojme te gjithe perbersit e tjere duke i zier per 1 ore pas pikes se vlimit.

Hidhen ne kavanoza dhe mbahen ne frigorifer.


Fjalet kyqe : turshi  hajvar  alla  turke  mengjeset  dimrit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatë e freskët mixse
Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Torte me banane