Fileto pule nga tegatuajm
Fileto pule nga tegatuajm

Fileto pule nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

-5oo gr fileto pule,

-3 filgjana oriz,

-150 gr perime te freskta ose te ngrira,

-100 gr kepurdha te freskta ose te ngrira,

-250 gr ajke per makarona,

-Vaj dhe gjalp per kaverdisje,

-melmesa dhe krip sipas shijes.

Pergatitja:

Ne nje ene gatuajm pilafin me pak vaj dhe gjalpe duke ia shtuar edhe pak krip. pastaj derisa te zihet pilafi pregadisim perbersit tjer.

Perimet i ziejm per 10 min ne uje te valuardhe i kullojm menjeher.

Marrim nje tigan me vaj dhe ne te e qesim fileten e pules te prera ne kube apo si te deshironi i shtojm nje lug kafe melmesa dhe i kuaverdisim derisa te jen gati per ngrenje dhe tani e largojm mishin nga igani dhe e leme ne nje ene menjan.

Pastaj marojm sosin;

Ne te njejtin tigan qe e kemi largu mishin shtojm edhe pak yndyr dhe ne te i kaverdisim kepurdhat e freskta ose te ngrira per 10 minuta dhe pastaj ne te hedhim ajken per makarona duke e len qe te ziej edhe per 6 min tjera

Pasi te kemi perfundu me te gjitha zirjet ateher bejme servimin e tyre si ne ne foto ose sipas deshires se juaj.

Ju beft mire!

Receta e pregaditura nga ne


Fjalet kyqe : gjellera  drek  shpejt  fileto  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte pule
Biskota  me forma per femijë   nga Liridona Bajrami Syla
Krempite