Ëmbelsirë me dy ngjyra
Ëmbelsirë me dy ngjyra

Ëmbelsirë me dy ngjyra

Kuzhint.com

Perbersit :

230 gr sheqer,

3 vezë, 180 gr miellë,

180 gr margarin (gjalpe),

80 gr qumesht,

1 bustin (pluhur fryres),

150 gr cokollate fondente ( e erret )

Pergatitja:

Ne nje tenxhere shkrijme cokollaten me 2 luge vaj luledjellit dhe pasi eshte shkrire e heqim nga zjarri dhe e lem njeane.

Ne nje ene mikesojme me mikser vezet me sheqerin per disa min, dhe me pas shtojme edhe pjesen tjeter te perbersve nje nga nje me rradhe dhe duke e perzier mire.

Pasi masa e brumit eshte gati, marrim nje tave dhe e lyejm me vaj dhe me pas shtojme leter furret dhe ne te hedhim gjysmen e mases se brumit.

Me pas siper saj shtojme gjysmen e mases se cokollates dhe me nje luge e perzijme duke e trazuar lehte.

Me pas shtojme edhe gjysmen tjeter te mbetur te brumit, dhe ne fund siper shtojme edhe pjesen e mbetur te cokollates.

Pasi torta eshte gati e fusim ne furre te piqet ne tem 180 gr C per rreth 40-45 min.

Pasi eshte pjekur e heqim nga zajrri e lem te ftohet dhe me pas e dekurojme me pluhur sheqer.


Fjalet kyqe : embelsira  torta  kolore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir zebra nga Mira
 Goditj ne tru.. Lexoje dhe shperndaje informacionin
Gulash Hungarez