Fasule turke
Fasule turke

Fasule turke

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr Fasule te bardha 2 Qepe 2 Thelpi hudhre 1 Spece i gjelber 30 gr Gjalp(buter) 850 ml Cherry domate Krip Piper Piper i kuq Pergaditja: Fasulet i hedhim ne nje tenxhere te mbushur me uje te nxehet dhe i lem te qendrojne tere naten qe te zbuten.

I kullojme me kullojse dhe i hedhim ne nje tenxhere tjeter te mbushur me uje te nxeht dhe e lem te zihet per 1 ore.

E largojme nga zjarri dhe e lem 1 ore te qendroj ashtu e nxehur.

Qerojme qepen dhe hudhren e i presim ne katror te imet.

Edhe specin e gjelber e pastrojme dhe e presim ne rrathe.

Fasulet i kullojme prap me kullojse.

Hedhim gjalp ne tigan ose tenxhere i pjekim qepet, hudhren dhe specin ia hedhim ne fund.

Ia hedhim edhe fasulen duke ia shtuar edhe 350 ml uje dhe cherry domatet.

E lem te vloj duke ia mbyllur kapakun per 1 ore.

I hedhim krip, piper dhe piper te kuq dhe e servojme ne pjate. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere >>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  fasule  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjatë e disenjuar për konsumim më të vogël të ushqimit
Ilaçi për Kancer ështe gjetur para 65 vitëve! Njerzia akoma nuk e besojne
Torte me griz dhe kokos