Embelsire me mak dhe gjize
Embelsire me mak dhe gjize

Embelsire me mak dhe gjize

Kuzhint.com

Perberesit: 20 gr Mak 40 ml Qumesht 1. 5% 3 veze 70 gr Sheqer 1 Pako sheqer vanille 1 Pako puding me shije vanille Levora e bluar e nje limoni 670 gr Gjize per torte Pergaditja: 1.

Qumeshtin e nxehim dhe ia hedhim makin per tu zbutur. 2.

Furren e nxehim ne 160 Grad. 3.

Ndajme vezet.

Rrahim te bardhat e vezeve dhe i lem anash. 4.

Te verdhat e vezeve i rrahim me sheqerin dhe sheqer vanillen.

Pastaj ia shtojme pudingun pluhur, levoren e limonit, gjizen dhe makin e zbutur.

Rrahim masen me mikser dhe ne fund ia hedhim me kujdes te bardhat e vezeve te rrahura. 5.

Tepsin e lyejm me gjalp e hedhim kremin e pergaditur dhe e vendosim ne furre te pjeket per 40-45 minuta. Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te shendetshme(Shtrudlle)
Sallatë me couscous nga ne
Tavë me patate