Llokuma per mengjez
Llokuma per mengjez

Llokuma per mengjez

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 kg miell ose edhe me shume
  • 3 gota jogurt
  • 3 vezë
  • 3 lugë çaji sodë buke
  • 3 lugë të çaji krip
  • 2 lugë të çaj sheqer

Vaj per kaverdisje

Përgatitja:

Brumin e fituar nga këta përbërës e ngjeshim mirë dhe e lëmë ashtu të mbuluar së paku gjysmë orë.

Pastaj e shtrijmë me tëhollues në një petë të trashë afër 1 cm. dhe e presim në katrorë.

Copëzat e prera i hedhim në vaj të nxehtë dhe i fërgojmë në zjarrë të ultë gjër sa të skuqen.

Llokumat e nxehtë i servojmë me djath, lëng, gjem, mjaltë etj.


Fjalet kyqe : brumera  llokuma  mengjez  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate  me forme  harmonike
Nga një letër për çdo prindër
Kilogramët Shkrihen Shpejt Me Supën Magjike