Embelsire me luleshtrydhe
Embelsire me luleshtrydhe

Embelsire me luleshtrydhe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

12 g gjalpë te zbutur, 22 g sheqer pluhur, 4 vezë, 400 ml qumësht të ngrohtë, 60 g miell majë e kripë, 1 Pluhur pjekje , 50 g luleshtry dhe sheqer pluhur për spërkatje

Pregaditja e recetës :

Ne fillim ndajm vezet dhe i rrahim te bardhat me krip derisa te formohet nje shkum si debor.

Përzierje gjalpin me, sheqer dhe qumësht dhe te verdhat evezeve pastaj ia qesim edhe miellit me pecivo dhe shkumen me te bardha te vezëve dhe më në fund butësisht perziejm

Marrim nje tepsi (tortë të rrumbullakët 26 cm në diametër), lyej gjalpë dhe spërkatim me pak mielle, ku ne te se pari e qesim gjysmen e brumit e rrafshojm mire dhesiper ia vendosim luleshtrydhe që duhet ne fillim ti rrotulloni ne miell dhe pastaj ti renditeni mbi si ne foto.

Hidhni pjesën tjetër të brumë siper luleshtrydheve.

Vendosni tepsin në furrë në temperatur180 gradë qe te pjeket për rreth 45 -50 minuta (provoni një kruese dhëmbësh në qoftë eshte pjekur) pasi te jet pjekur. torten e preni në copa dhee spërkasëni me sheqer pluhur para se të shërbeni.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Uthullë shtepie prej levoreve te mollave
Torte me dardha dhe çokolate
Tortilla te mbushura