PogaQe me djath ne brum
PogaQe me djath ne brum

PogaQe me djath ne brum

Kuzhint.com

përbërësit

  • miell 1 kg
  • gjalpë 250g
  • djathë 400 g
  • kripë 1 lugë çaji
  • vezë 1 copë
  • maja 1 copë
  • ujit 100 ml

përgatitje:

Vendosni majan me pak qumesht te voket dhe lerene te pushoje deri s ate fryhet, ne anen tjeter shtoni ata ne miell dhe ne te shtoni djathin dhe margarinin dhe gatuajeni brumin dhe lereni per 30 min te pushoj. pasi te bymehet brumi shtrijeni me pic dhe me nje gote te rrumbullaket prejeni dhe rendisni ne ne tepsi deri sa masa te hargjohet, lyejni me 1 te verdhe veze me pak vaj dhe hidhni fara susamit.

Picen ne tem 200 grad per 30 min.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  djath  brum  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Zupa me fruta të ndryshme
Kek me krem banane
Biskota me nurtela