EKLERA AMERIKAN
EKLERA AMERIKAN

EKLERA AMERIKAN

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

 • 330 g miell ose sipas nevojes
 • 35 g qumësht pluhur
 • Sheqer 35g
 • Kripë 1 lugë çaji
 • 1 lug. maja te thatë ose 50 g maja të freskëta
 • 3 vezë të mëdha + një e verdhë veze
 • 60 g ujë të vakët
 • 150 g gjalpë

Perbersit per mbushjen:

 • 5 te verdha te vezes
 • 10 luge sheqer
 • 8 luge miell
 • 1 liter qumesht
 • 80 gr margarine
 • 2 qese sheqer vanile
 • sheqer pluhur per dekor

Pergaditja;

1- Ne nje ene te madhe vendosim te gjithe perbersit dhe e gatuajm nje brume te ngjeshur e mbulojm me kapak dhe e leme qe te dyfishohet.

2-Pasi tejet dyfishuar me tollojs e formojm nje pete te holl drejtkendheshe 5 mm. si ne foto. dhe kete pet prap me nje thike e prejm njeher per se gjati pastaj bejme drejtekendsha te njejt duke e prer large njera tjetres qdo 5 cm. si ne foto

3-Tani qdo pjes te drejtekendshit e rrotullojm dhe e bejme rrole, pastaj i vendosim ne forma me leter si ne foto dhe i veme ne tepsi edhe per 20 mim qe te fryen.

4-Nxehim furren ne 200 grad dhe i pjekim deri sa te marrin ngjyren e deshiruar.

Gjate kesaj kohe ziejme kremin per mbushje duke perzier te verdhat e vezes me sheqer.

Nga 1 liter qumesht largojme nje gote dhe pjesen tjeter e qesim te vloj.

Ne vezet e tundura me sheqer qesim qumshtin e ftohet 200 ml dhe miellin dhe pasi e perziejm mire e qesim ne qumshtin qe vlon dhe e perziejme mire derisa te trashet.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe duke perzier ia shtojme margarine e perzier me sheqer vanile dhe e perziejme mire derisa te perzihet mire margarina me masen me te verdhat e vezeve.

Eklerat i kemi pjekur dhe te ftohur i prejme pergjysem per se gjati dhe me shiring kuzhine e mbushim pjesen e mberndshem te ndardhe e dekorojm me sheqer pluhur.

Per ta pasur me te kjart shikone foton.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  eklera  amerikan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sardele te pjekura me ereza dhe parmesan
Pjeshka nga Shqipe Mehmeti Jusufi
KROASAN ME COKOLLATE