Torte ruse
Torte ruse

Torte ruse

Kuzhint.com

Perberesit: *425 gr Miell *40 gr Kakao *3 Luge qaji pecive *200 gr Sheqer *2 Pako sheqer vanille *2 veze *250 gr Gjalp **375 gr Gjalp *1 kg Ricotta (Quack, gjize) *250 gr Sheqer *2 Pako sheqer vanille *2 Pako pluhur pudinge *4 Veze Pergaditja: Per brumin bashkojme miellin, kakaon dhe peciven ne nje ene te thelle.

Pastaj ia shtojme sheqerin, sheqer vanillen, vezet dhe 250 gr gjalp.

E rrahim masen me mikser dhe e vendosim ne tavolin te sperkatur me miell e ngjeshim pak. 2/ 2 e brumit me teholluse e bejme pete dhe e vendosim ne tepsi te lyer me pak gjalp. Per mbushjen 375 gr gjalp e lem pak ne temperatur te dhomes te shkrihet.

Ricotta-n me sheqerin, sheqer vanillen, pluhurin e pudingut dhe vezet i hedhim ne nje ene te thelle dhe i rrahim me mikser pastaj ia shtojme edhe gjalpin dhe e rrahim prap me mikser deri sa te bashkohen perberesit mire.

Te gjithe kremin e derdhim mbi peten qe kemi vendosur ne tepsi duke e rrafshuar mire pastaj me brumin e mbetur qe e kemi e hedhim siper kremit copa te vogla ne vende te ndryshme te kremit.

Torta te pjeket ne temperatur 180 Grad per 45 minuta.

Te servohet e ftohet. E gatuar nga>>http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ruse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si mund të hiqni njollat e vajit..
Torte e bardhe me çokolate
Semifreddo al Caffe