Budingë që nuk do ta pjekim  në furrë
Budingë që nuk do ta pjekim në furrë

Budingë që nuk do ta pjekim në furrë

Kuzhint.com

Budingë që nuk do ta pjekim në furrë ❤

Përbërësit:

  • 2 kanaçe me qumështit të kondensuar
  • 2 kuti me krem
  • 1 filxhan (çaji) me qumësht
  • 1paqet pluhur xhelatinë

Përbërësit për shurupin:

  • 2 gota sheqer
  • Ujë 1 filxhan

Përgatitje:

Ne fillim e perziejmë xhelatinën me qumësht me nje blenderose me mikser dhe pastaj ia qesim edhe përbërësit e mbeturdhe vazhdojm përzierjen deri sate formojm një mase homogjene.

Pastaj marrim një tepsi me forme dhe e lyejm me gjalpë dhe vendoseni ne këtë tepsi përzierjen e pergaditur e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe e vendosim në frigorifer qe te qendroj për 3 orë.

Pasi te jet ftohur tersisht pudingu ne nje en e shkrim sheqerin rreth ngrohjes ulët, deri sa te karamelizohet dhe pastaj ia qesim ujë dhe nprap e vendosim ne vlim deri sa te behet nje mas si një shurup.

dhe kete e lem qe te ftohtë, pastaj shurupin ia qesim siper pudinges qe te merr nje pamje dhe shije te mire.

Burimi---/Receita de hoje/

Nese e gatuani ateher ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  budinge  pjekim  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kos
Lëngu i rrushit, shërues universal
Çfarë të konsumoni nëse dëshironi të lindni vajzë?