Tave me patellxhan dhe mishe pule
Tave me patellxhan dhe mishe pule

Tave me patellxhan dhe mishe pule

Kuzhint.com

Perberesit: 80 gr Buke bajate (2-3 dite e vjeter) 50 gr Parmesan ne copa 125 gr Mozzarella 7 Luge gjelle + Pak vaj ulliri 2 Patellxhan (500 gr) Krip,

Piper,

Sheqer 1 Qepe e madhe 2 Thelpi hudhre 600 gr Mish gjoksi pule 3 Luge gjelle salc domatesh 425 ml Salce domatesh 850 ml Domate te konservuara Pergaditja: 1.

Buken dhe parmesanin i hedhim ne mikser dhe i bluajme shume imet.

Ia shtojme edhe mozzarella te prere ne katrore dhe te gjithen e perzim me 2 luge gjelle vaj. 2.

Nxehim furren ne 200 Grad.

Marrim taven e lyejm me vaj.

Patellxhanet i pastrojme dhe i presim ne feta 1-2 cm te trashe.

I rendisim ne tave dhe i sperkasim me 3 luge gjelle vaj dhe krip.

I vendosim ne furre te pjeken per 30 minuta.

Mbas 15 minutave mund te perdoren patellxhanet ne feta. 3.

Qepes dhe hudhres ia largojme levozhgen dhe i presim ne katror shum te vogel.

Mishin e pastrojme secilen pjese e presim ne dy pjese dhe me nje qekan kuzhine e rrahim mishin per ta holluar.

Secilen pjese e fergojme ne tigan me 2 luge gjelle vaj nga 2 minuta nga secila ane dhe pastaj i hedhim krip dhe piper.

I largojme nga tigani. 4.

Fergojme qepen e hudhren po ne te njejtin tigan.

Ia hedhim 3 luge gjelle salc domatesh dhe e lem te fergohet.

Pastaj i hedhim salcen e domateve dhe domatet e konservuara te coptuara i hedhim krip piper dhe 1 prise sheqer dhe e lem per 10 minuta te vloje (provo edhe njehere per krip). 5.

Furra te jete e ngrohur ne 175 Grad.

Marrim nje tave e lyejm me vaj pastaj marrim patellxhanat e i rendisimi aty duke i hedhur siper salcen e pergaditur nga domatet.

Mishin e vendosim siper salces dhe ne fund ia hedhim perzierjen me buke dhe djathe. te pjeket ne furre per 25 minuta. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : gjellera  tave  patellxhan  mishe  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bima që shëron kancerin për 16 orë! Pelini i ëmbël
Fileto pule te ferguara
Rolle me fëstek dhe sallam