Biskota te mbushura me molle
Biskota te mbushura me molle

Biskota te mbushura me molle

Kuzhint.com

Përbërsit:

Për brumin:

 • 1 ve,
 • 125 gr. margarin,
 • 1 gotë e gjysëm e çajit sheqer pluhur,
 • 1 pecivë (pluhur për pjekurina),
 • 1 sheqer vanilje,
 • Miell deri sa bëhet një brum shumë i butë.
 • Për fillin:
 • 4 molla (të grira në rende),
 • 5 lugë të supës sheqer,
 • 1 lugë të çajit kanellë.
 • Për lyerje sipër:
 • 1 e kuqe e vesë.

Përgaditja:

Së pari përgatitim fillin: në tenxhere qesim mollat me sheqer dhe i qesim në zjarr që të kavërdisen përziejm vazhdimish kur mollët të marin një ngjyrë qesim kanellën.

Përziejm edhe për 1-2 minuta dhe e largojm nga zjarri.

Tani pregadisim brumin me të gjithë përbërsit.

Brumin e hapim në një petë të madhe dhe e prejm forma sipas dëshirës (shiko në foto).

Nëse forma është rumbullake at'her mbi petën e parë rumbullake e qesim pak nga filli dhe sipër qesim petën tjetër, ansoret e petës i ndrydhim pak me piru dhe sipër ja bëjm 2 vrima.

Me të gjithë veprojm kështu dhe i vendosim në tepsi të lyer me vaj dhe para se ti fusim që të piqen i lyejm me të kuqen e vesë.

Pjekim në temperaturë 180 gradë celsius .


Fjalet kyqe : embelsira  gurabija  mbushura  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bureke me pete te gatshme
Kulaq te mbushur me spinaq dhe kaqkavall
Patate në furrë me pana