Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel
Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel

Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

215 gr Keksa te bluar, 100 gr Gjalp, Perberesit per kremin:, 500 gr Mascarpone, 300 ml Ajke, 170 gr Sheqer, 2 Pako vanille, Nje pako xhelatin pluhur, 60 ml uje (6 luge gjelle te mbushura me uje), Fruta mali dhe, sheqer pluhur per dekor.

Pregaditja e recetës :

Perberesit per shtresen e poshtme:

--------------------------------------------------------

215 gr Keksa te bluar

100 gr Gjalp

--------------------------------------------------

Perberesit per kremin:

----------------------------------------------

500 gr Mascarpone

300 ml Ajke

170 gr Sheqer

2 Pako vanille

Nje pako xhelatin pluhur

60 ml uje (6 luge gjelle te mbushura me uje)

Fruta mali dhe sheqer pluhur per dekor.

----------------------------------------------------

Pergaditja;

-------------------------------------------

Bashkojme masen mire pastaj e shtrim ne nje tepsi te rrumbullakt qe ju largohet rrethi dhe e vendosim ne frigorifer per 20 minuta te qendroj.

Per kremin marrim 500 gr Mascarpone e hedhim ne nje ene te thelle dhe ia shtojme 170 gr sheqer 1 ose 2 pako vanille bourben.

Rrahim masen me mikser 3 deri 4 minuta pastaj ia shtojme 300ml ajke.

Rrahim masen edhe 2-3 minuta pastaj e ndalim mikserin.

Ne nje ene te vogel hedhim nje pako xhelatin pluhur duke ia shtuar 6 luge gjelle uje dhe e lem 10 minuta te pushoj.

Pastaj e ngrohi mbi zjarr deri te shkrihet xhelatina dhe me ndihem e telit te kuzhines e perziejm me 6 luge gjelle nga masa me mascarpone.

Dhe krejt ne fund kete masen e pergaditur e hedhim ngadal tek masa me mascarpone duke e perzier vazhdimisht me mikser.

E derdhim masen mbi shtresen e pergaditur me keksa e rrafshojme dhe e lem ne frigorifer 4 ore te qendroj.

Dekorin e bejme duke i hedhur siper karamel si dhe çokolad te bardhe ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  krem  mascarpone  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate me oriz
Torte me molla dhe me karamel
Brownie me çokolate te bardhe dhe te zeze