Embelsir e shishme kremoze
Embelsir e shishme kremoze

Embelsir e shishme kremoze

Kuzhint.com

Nje embelsire shume e shijshme per tu pergatitur.

Pakez e komplikuar mirpo ia vlen gjithe koha dhe mundi qe i kushtoni. Perberesit Perbersit 100 grame gjalpe 3 luge sheqer 2 luge kakao 100 grame cokollate per zierje 300 grame kekse te bluar 50 grame arra te bluara 50 grame arra te grimcuara 2 decilitra qumesht Per krem: 4 decilitra qumesht 1 puding vanilje 100 grame gjalpe 3 luge sheqer Per glazure: 100 grame cokollate per zierje 30 grame gjalpe Udhezimet Korja me kekse: Cokollata shkrihet ne avull. Ne ene te pershtatshme tunden gjalpi e sheqeri dhe u shtohet cokollata e shkrire. Ne ene te vecante bashkohen kekset e bluar, qumeshti, kakao, arrat e bluara dhe arrat e grimcuara dhe te gjitha perzihen mire. Masa me kekse te bluar bashkohet me masen e cokollates dhe perzihet mire, me qellim qe te fitohet mase kompakte. Kremi: Ne nje tenxhere te vogel derdhen 3 decilitra qumesht, shtohet sheqer dhe qumeshti vlohet. Ne qumeshtin e mbetur shtohet pluhuri per puding, tundet dhe derdhet ne qumeshtin e vluar.

Te gjitha zihen ne temperature mesatare, duke perzier gjate tere kohes, derisa te trashet masa. Pudingu i gatshem lihet te ftohet, pastaj i shtohet gjalpi dhe tundet me mikser. Finalizimi: Ne kallep drejtkendesh derdhet masa per kore dhe rrafshohet mire.

Pastaj shtrihet njetrajtshem kremi i pergatitur me puding. Cokollata shkrihet me pak gjalpe dhe me 2 luge uje.

Kjo shkrirje derdhet permbi embelsire dhe lihet ne frigorifer per tu shternguar.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shishme  kremoze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota turke
Kifle te mbushura me molla
Reçele me kungulle misiri