Schnetzel me qepe
Schnetzel me qepe

Schnetzel me qepe

Kuzhint.com

Perberesit: 600 gr Mishe lope i prere ne feta per se gjati 1 Spec i kuqe 1 Spec i verdhe 1 Spec i gjelber 4 Luge gjelle vaj Krip Piper 800 gr Tagliatelle(makarona) 2 Luge gjelle miell 1 Pako supe nga qepet e gateshme (per 7450ml uje) 75 Ml Qumesht Sheqer Pergaditja: 1.

Mishin e pastrojme dhe e presim ne feta per se gjati.

Specat i pastrojme me uje i lem te kullohen dhe i presim ne copa jo edhe shume te vogla. piper dhe e largojme mishin nga tigani.

Po ne te njejtin tigan hedhim edhe specat per ti pjekur per 3-4 minuta pastaj i hedhim krip e piper dhe i largojme nga zjarri. 2.

Hedhim ne tigan 1 luge gjelle vaj.

Fergojme mishin 4-5 minuta i hedhim krip e piperdhe i lejm qe te zien. 3.

Makaronat i zim me uje me krip sipas udhezimeve qe shenojne ne pako. 4.

Hedhim edhe 3 luge gjelle vaj ne tiganin e nxehur ia shtojme miellin pastaj ia hedhim 700 ml uje duke e perzier me supen nga qepet dhe e lem te vloje duke ia mbyllur kapakun per 5 minuta.

Dy minutat e fundit ia hedhim mishin, specat dhe qumeshtin i lem edhe pak te zihen pastaj i provojme edhe njeher per krip, piper dhe sheqer.

Makaronat i kullojme dhe i servojme ne pjate se bashku me mishin. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  schnetzel  qepe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjevrek(simite) me susam
Embelsire me  pije fanta
PICA VEGJETARIANE