Ëmbelsirë e mirë me biskota
Ëmbelsirë e mirë me biskota

Ëmbelsirë e mirë me biskota

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 liter ajke e embel(hopla), 150 gr cokollate, 400 gr biskota katrore, 1 filgjan uje, 1 filgjan sheqer, 2 luge exrakt rumi

Pregaditja e recetës :

Nxejme deri ne piken e vlimit nje filgjan nga ajka dhe ne te shtojem cokollaten e coptuar.

Perziejme derisa te shkrihet cokollata.

Cokollaten e shkrire e leme te ftohet.

Fillojme me rrahjen e ajkes se embel te mbetur dhe pas pak pasi te trashet ajka, shtojme edhe cokollaten e shkrire te ftohur.

Ziejme sheqerin dhe ujin dhe pasi vlon 2-3 minuta e largojme nga zjarri qe te ftohet.

Pasi ftohet sherbeti i shtojme rumin (opsionale) dhe ne te kalojme biskotat ne menyre qe ato te njomen me kete tretesisre.

Renditjen e biskotave e bejem sipas deshires, nese duam torte me te larte atehere rendisim ne 4 shtresa lartesi ose nese duam me te madhe ne siperfaqe atehere rendisim nga 3 biskota lartesi.

E rndesishme eshte qe pasi shtrihen nje shtrese me biskota te lyhen me nje shtrese krem nga cokollata dhe ajka e embel dhe keshtu derisa te hargjohen biskotat dhe kremi.

Sipas deshires ne fund mund te dekorojme me nje shllag(krem pana ) te pergaditur sipas udhezimit ne qeske.

Kjo embelsire lihet te ftohet per 2 ore e pastaj te servohe.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  biskota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota si piramid
Kunguj të mbushur me oriz
Nje diet 3 diteshe per ti humbur 2.5 kg