Xhenxhefilli i mirë për ftohje
Xhenxhefilli i mirë për ftohje

Xhenxhefilli i mirë për ftohje

Kuzhint.com

Xhenxhefili eshte e mire per gripin dhe jo per shpinen dhe gjunjte merni xhexhefilen e grini ne rende grini dy thelpinj urdher dhe cajniku te jete I nxehte te valoje pastaj e hedh ne tenxhere ujin e cajnikut dhe zien xhenxhefilin bashke me hudhren per 5minuta perpara se ta pini e hedh ne gote limon dhe 1 luge mjalte e perzieni dhe e pin dhe eshte e mire per gripin kjo eshte anibiotike shume i mire per gripin dhe te nesermen behesh mire ndersa per shpinen eshte mirë qe te merrni raki me spec qe djeg ben masazh atje ku djeg do tju djeg ca po nuk do të keni dhimbje më.

Xhenxhefili ose gjingjer perdoret si qaj edhe për dhimbje të barkut (mujoret ) normal mundesh me mjalt e limon.

Xhenxhefili pihet ne form caji, ka pluhur dhe rrenje bime qe shitet ne treg, mund ta perdorni ne sup, sallat, se ka dhe vaj xhinxheri, hidhet kudo ne ushqim, rrenja grihet ose nerene, ose me copa, dhe eshte shum e mirë.


Fjalet kyqe : keshilla  xhenxhefilli  mire  ftohje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër
Bukë pogaçe me vaj ulliri nga ne
Zupa  (pudinge)