Bombica me fant
Bombica me fant

Bombica me fant

Kuzhint.com

Perbersit:

2 Veze, 2 luge gjelles sheqer,

1 Sheqer vanilje,

3 Gota qajit miellë,

2 Gota qajit qumesht,

2 luge gjelles kakao,

1 gote qajit vaj,

100 gram keksa te bluara,

100 gram lajthi ose arra te grimcuar.

Pergaditja:

Marrim nje ene te thelle dhe pergadisim brumin per pjekje me veze sheqer duke i rrahur me mikser dhe duke ia shttuar 1 vanilje, qumeshtin, vajin dhe pasi ti kemi rrahur shtojme miellin kakon, 1 peciv dhe lajthit e grimcuara masen e formuar e pjekim per 15 min ne temp 180 grad.

Pasi te jete pjekur dhe ftohur per 3 ore ose me shume troshisim kekun dhe ne te hedhim fant 2 gota qajit dhe e perziejm duke ia shtuar edhe keksat e bluara ne rast se nuk formohen topthat vazhdoni shtoni kekesa ose kokos. ne fund i mbeshtjellin sipas deshires me arra, keksa ose kokos.

Faleminderit nga Flora


Fjalet kyqe : embelsira  bombica  fant  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Schnetzel nga mishi lopes me oriz
Patate të mbushura
Brokoli ne tave me domate dhe veze