Torte mozaik me llokum
Torte mozaik me llokum

Torte mozaik me llokum

Kuzhint.com

Perbersit:

300g llokuma te gatshem

150 gram biskota grimcuar trashë,

200 gram arra te grimcuara trashë,

300 gram çokollatë,

250 gram gjalpë,

1/2 lëng limoni,

2 lugë ujë të nxehtë.

Pergaditja:

Marrim llokumin dhe i hedhim ne nje ene te qelqit dhe i hedhim pak uje te nxeht dhe i leme qe te shkrihen duke u bere nje mase e tere pasi te ftohen pak me ane te duarve marrim dhe i bejme si shkopinje te rrumbullaket njelloj sikure ne foto dhe i leme ne frigorifer qe te ftohen. ne anen tjeter pergadisim mbushjen e embelsires shkrijem gjalpin dhe ne te hedhim cokoladen e shrire, limonin dhe 2 luge gjelles uj te nxhet shtojme gradualisht arrat dhe biskotat e grimcuara pasi masen ta kemi bashkuar marrim nje tepsi te vogel katrore dhe ne te hedhim nga masa me garuzhde dhe rendisim si ne foto llokumet e pergaditura dhe e fusim ne nrirse epr 10 min dhe ekshtu vazhdojme deri ne fund deri sa te kete perfunduar masa.

E lejem te pushoje 3 deri ne 4 ore dhe eshte gati per tu sherbyer.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mozaik  llokum  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me luleshtrydhe
Toptha te bute me mishe pule
Hallve me miell misri ose bollgure