Torte e pa pjekur me rende
Torte e pa pjekur me rende

Torte e pa pjekur me rende

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT

Për brumin:

  • 1kg biskota te bluhura
  • Gjalpë 2 pako

Për mbushjen:

  • 300 g çokollatë të thjeshtë
  • 250 ml krem
  • 3 fletë xhelatinë
  • 4 lugë kokosi
  • 200 gr arra te bluara

Kremi i siperm;

  • 150 gr çokollatë
  • 100 gr arra

PËRGATITJA ;

-Marrim nje ene dhe ne te hedhim gjalpin dhe e veme ne zjarr qe te shkrihet pasi te jete shkrire ne te shtojme 1 kg biskota dhe perberjen e perziejm deri sa te formohet nje mase homogjene e ndajme ne pjes te barabarta dhe e shtrijm ne nje tepsi te drejt duke e rrafshuar me ane te nje lugedhe duke e renditur si ne foto kuptohet pa e pjekur fare.

Ne anen tjeter pergadisim mbushjen duke hedhur ne nje ene 250 gr krem pana per embelsir 4 luge kokos xhelatinen e shkrir ne uje te vaket, arrat e bluara dhe cokoladen e shkrire. ku edhe me kete behet mbushja ne mes e tortes edhe kjo mes ndahet si masa e keksave(biskotave

Në enë e shtojmë çokollatën e thyer në copë.

Përziejmë me telin e kuzhinës dhe e ziejmë kremin mbi avull.

Pasi e fiton dendësinë e duhur, kremin e lëmë të ftohet.

Kete perberje e perziejm dhe e hedhim siper tortes se pergaditur me heret dhe e dekorojm me arra te coptuara dhe pastaj e fusim ne frigorifer qe te ftohet per 24 ore.

JU BEFTE MIRE…


Fjalet kyqe : embelsira  torte  pjekur  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me duqa nga Held Badalli
Brioche
Kube me qokollad dhe kokos