Torte me limon dhe puding
Torte me limon dhe puding

Torte me limon dhe puding

Kuzhint.com

Perberesit:

*2 vezë,

*1 prise kripë,

*100 ml Qumësht,

*75 ml Ajke,

*85 Leng limoni i shtrydhur (i fresket),

*25 gr Sheqer vanille,

*50 gr Sheqer,

*25 gr Miellë,

*1 Luge qaji levore e bluar e limonit.

Pergaditja:

60 ml leng limoni e vlojme me sheqer vanille dhe e lem te ftohet.

Te bardhat e vezeve i rrahim me kripen me mikser.

Rrahim me mikser edhe te verdhat e vezeve.

Qumeshtin, ajken dhe lengun e limonit te vluar e vendosim mbi zjarre te vloje pastaj ia hedhim te verdhat e vezeve dhe i perzime me tel kuzhine derisa masa te trashet pastaj e largojme nga zjarri e lem te ftohet.

Pudingu ;Perzime miellin me sheqerin dhe levoren e limonit dhe me kujdes e hedhim te te bardhat e vezeve e perzime mire dhe me kete mase i mbushim format.

Format i vendosim ne nje tepsi te mbushur me uje te nxeht.

Uji duhet te mbuloj gjysmen e formes.

E vendosim tepsin ne furre dhe e lem te pjeket ne temperatur 160 Grad per 35-45 minuta.

Pasi te pjeken te largohen nga furra te lihen pak te ftohet pastaj siper ti hedhet pudingu i pergaditur.

Burimi:hedonistin. blogspot. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebooktegatuajm. c


Fjalet kyqe : embelsira  torte  limon  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli  me kokos nga tegatuajm.com
Maske per fytyre me aspirine
Petulla te vecanta në furrë për mengjesë