Bakllav e pergaditur nga ;Hajrije Sinani
Bakllav e pergaditur nga ;Hajrije Sinani

Bakllav e pergaditur nga ;Hajrije Sinani

Kuzhint.com

Bakllav e pergaditur nga : Hajrije Sinani.

5 vez, 1 got te ujit vaj, 1 got te ujit qumsht, miell sipas nevojes, nisheste per ti tallu petat.

Per mbushjen e petve : 300 gram keksa pllazma te blum, 300 gram arra, 300 gram kokos.

Per lyrje : 2 margarina.

Sherbeti : 2kg sheqer, 1 l uj dhe 1 limoni.

Pergaditja : Në një enë i perziejm te gjitha përbersit mire pastaj gradualisht shtojm miellin deri sa te fitojm nje mas homogjene, brumi ndahet ne kuleq te rrumbullatket ( madhsia sa te kuqet e ves) dhe tehollohen me nisheste ne peta pastaj i renditim njera mbi tjeteren nga dy pet ku ne mes i hedhim pak gjal, arra, kokos dhe keksa pastaj ngadal e mbeshtjellim si role me tollojs duke ia mbledhe skejet dhe duke ia dhen format si ne foto.

Pasi te perfundohet me te gjitha petat ne kete menyr bakllava pritet ne ket form qe shihet ne foto dhe hidhen siper 2 margarina te shkrira permbi dhe futet te piqet ne 180 grad deri sa te fitoj nje ngjyr te deshiruar pastaj mblohet me foli qe ta ruaj ngjyren dhe qendron dei sa te piqet ne furr.

Zihen per gjysme ore 2 kg. sheqer me 1 l e ujë dhe ne fundë ia hedhem edhe lengun e nje lemoni dhe e hedhem siper bakllavës

Gjithmon bakllava duhet te jet e ftohur ndersa sherbeti i nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  pergaditur  hajrije  sinani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SHTOGU-BIMA E CILA ESHTE SHUME E DASHUR TEK NE
Salca Bechamel
Cheeskate me kivi