Torte me dy kreme per ditelindje
Torte me dy kreme per ditelindje

Torte me dy kreme per ditelindje

Kuzhint.com

Torte e pergaditur nga Anifete Aliu Bajrami

Per brumin e tortes nevoiten;

  • 6veze
  • 12 lug sheqer
  • 6 lug mielleDhe
  • 1 pecivo

Pergaditja

Vezet i ndajm te bardhat i tundim me 6 luge sheqer me mikser derisa masa te qendroj e fort

Te verdhat njejt i tundim me 6 luge sheqer dhe me pas i bashkojm me te bardhat dhe pastaj ia shtojm edhe 6 luge mielle dhe pecivon.

Duke i perzier ngadal me luge druri deri sa te fitojm nje mas homogjene e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne 180 grad per 45 min

Kur e nxjerim e hekim furra dhe e lem te ftohet

Pasi te ftohet e presim ne dy pjes.

Te dy pjeset permbi i lym me neskafe te pregaditur sikur per ta pir me sheqer

4 te verdhat e vezeve nji got qumsht dy Luga nisheste dhe nji pako vanilje i vem ne zjar dhe vazhdimisht i perziejm deri sa te trashet masa .

E lem te ftohet dhe me pas e ndajm ne dy pjes.

Pastaj nje margarin 250gr dhe 250 gr sheqer pluhur i rundum me mikser deri sa te behet masa homogjene.

Me pas njeren pjes te Kermit e perzihem me gjysmen e puterit dhe i fusim 4 banane te shtypura mire dhe i rundum mir me mikser dhe e lem ne frigorifer per tu ftohur

Pjesen e 2 te kremit i bashkojn me margarinen e mbetur dhe ne te i qesim 150gr pllazma keksa te bluara i tundim me mikser dhe ne fund e shkrim 30gr cokollad dhe te ftohur e fusim te kremi keshtu edhe ket e mbajm per pak kohe ne frigorifer

Kur te jem ftohur te gjitha vazhdojm me pregaditjen e renditjes se tortes

Ne fillim vendosim njeren pet pastaj e lyejm me krekin e pare tani e vendosim peten e dyte dhe prap e lyejm me kremin e dyte dhe ne fund e dekorojm si ne foto ose sipas deshires

Ju beft mir


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kreme  ditelindje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pastrimi i peshkut disa këshilla të vlefshme
Fondant
Numërimi i kalorive në etiketat e alkoolit