Torte e shijshme me krem
Torte e shijshme me krem

Torte e shijshme me krem

Kuzhint.com

Përbërësit :

4 veze, 4 luge sheqer,

5 luge miell,

2 luge uje,

1 luge kakao,

1 pluhur per paste,

50 ml vaj,

250 ml kafe ose qumsht qokollate

Kremi i verdhë :

4 te kuq te vezes,

1 luge sheqer,

300 ml qumesht,

5 luge miell,

100 gr margarine,

3 luge sheqer pluhur,

2 sheqer vanile,

200 gr qokollate ose karamel,

3 luge vaj.

Pergatitja :

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer derisa te zbardhet masa e pastaj ia shton ujin, vajin, miellin e perzier me pluhur per paste, kakaon, dhe perzihet mire dhe kete nase e pjek ne tepsi 30×20 derisa te piqet.

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer, pak qumeshte kurse pjesa tjeter e qumshtit e qesim te vloj, pastaj vezeve ua shtojme miellin dhe sheqer vanilen.

Kete mase e perziejme mire dhe kur te vloj qumshti e perziejme derisa te trashet.

Kur te trashet mire e largojme nga zjarri derisa te ftohet pergjysem dhe kesaj mase ia shtojme margarine e tundur em sheqer pluhur dhe e perziejm mire.

Pasi te piqet peta e ndajme ne mes dhe i formojme dy peta.

Peten e pare e shtrijme dhe e lagim me neskafe te pergaditur ose qumesht qokllate dhe e lyejme me gjysmen e kremit te verdhe. pastaj prap peta e dyte e lagum me qumesht qokollate ose neskafe, dhe prap ia qesim edhe gjysmen e mbetur te kremin duke e rrafshu mire.

Pasi te ftohet pak ia qet glazuren me qokollate te shkrireme 3 lug vaj dhe e dekorojm me copsa cokollade ne rende.


Fjalet kyqe : torte  pingui  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me molla të ferguara
Ata që luajnë me nipërit e tyre mbesin më të kthjellt
Mufins me djathë