Tortë sfungjer
Tortë sfungjer

Tortë sfungjer

Kuzhint.com

Perbersit:

3 vezë, 180 ml vaj,

300 g miellë,

220 g Sheqer,

2 tsp pluhur pjekje,

100 ml qumësht,

1 lugë vanilje,

300 g kokosit,

Veshja me çokollatë:

250 g gjalpë ose margarinë,

100 g çokollatë e errët,

2 tbsp rum,

150 ml qumësht,

100 g sheqer,

Furrë ngroh paraprakisht në 180 grad.

Përgatitja per tortë: Rrahim te bardhat e vesez se bashku me sheqerin deri sa te formesohet dhe ne fund vazhdojme ia hedhim edhe te verdhat duke i rrahur vazhdimisht dhe i hedhim te gjithe perbersit e tjer me rende si qumeshtin vajin kokosin dhe ne fund miellin dhe 1 pecive masen e hedhim ne nje tepsi katrore te lyer me gjalpe dhe e pjekim ne temp 180 grad.

Pasi te piqet e leme te ftohet dhe e ersim ne kube njelloje sikurse ne foto dhe pergadisim krem cokoladen me gjalpin e shkrir me rume sheqer dhe qumesht dhe i zhysim te gjithe kubet nje e nga nje ne cokolad dhe i lyejm me kokos.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  sfungjer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir  me kivi
Omletë me këpurdha dhe spinaq
Pogaqe mufins te shpejta