Te vjellat dhe era e keqe e gojes
Te vjellat dhe era e keqe e gojes

Te vjellat dhe era e keqe e gojes

Kuzhint.com

Te vjellet mund te nxitet nga shume shkaqe: nga te renduarit e stomakut me ushqime te teperta, nga pije te teperta, nga ererat e keqiia, nga te ftohurit e vete stomakut si dhe nga helmimet ushqimore.

Vjellja shkaktohet nga stomaku, temthi, ftohja, nga ushqimet e prishura, nga ilace te posacme, ngacmime nervore, dhimbje koke, goditja e diellit ne koke gjate veres, nga temperaturat e larta.

Edhe era e keqe e gojes shkaktohet nga dhembet e prishur, nga bajamet e qelbezuara, te infektuara apo te maisura, por shkaku kryesor i eres se keqe te gojes eshte aciditeti i larte i stomakut, ku era e keqe e gojes vjen nga posht lart.

Mendra eshte nje bime qe ka dhene rezultate te mira si tek e vjella, ashtu dhe per largimin e res se keqe te gojes qe ne shume raste vjen nga stomaku, kur ai ka probleme me tretjen e ushqimit: merrni 2 luge gjelle, ne 3 gota uje. i zieni per 10 minuta.

Te rriturve u jepet 1 filxhan menjehere, kurse femijeve 1 filxhan brenda 3 oresh.

Te perdoret me pak sheqer si per te rriturit, ashtu edhe per femijet.

Merrni 100 gram gjethe ulliri dhe zieni ne 1 liter uje, sa te mbetet gjysma, qe pihet cdo diye esell ne mengjes, nga 1 filxhan kafeje.

Veloni 2 litra uje.

Ne momentin e valimit do te hidhni nga 1 luge caj Kamomili,

Bliri,

Mendre,

Milce,

Sherebele,

Bishtamidhi dhe Valeriane.

E kulloni e shtrydhni dhe pijeni ne mengjes esell dhe ne darke para buke, nga 1 filxhan caj.


Fjalet kyqe : keshilla  vjellat  keqe  gojes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te ngritura
Gurabija me sherbet  me video
Embelsire ruse