Tavë me spinaqë
Tavë me spinaqë

Tavë me spinaqë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg spinaqë, 5-6 vezë, 1/2 litër kos, 200 g djathë kaçkavall, kripë, piper

Pregaditja e recetës :

Lajm spinaqin, e grijmë dhe i japim një valë me ujin e vet.

Në një tas përziejmë mirë kosin me 3 vezë dhe hedhim kripën dhe piperin.

Pasi i kemi dhënë valë spinaqit e vendosim në tavë dhe e përziejmë me masën e përgatitur.

Pjesën e vezëve të mbetura i vendosim sipër spinaqit që kemi vendosur në tave.

Tavën e vendosim në furrë të nxehur më parë më temperaturë 200 gradë C dhe i lejmë deri sa të mpikset veza pasiaj e jekim nga furra dhe ia qesim siperdjathin kaqkavall te grryerne rende dhe prap e fusim ne furre edhe perpak kohe derisa te shkrihet pak.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : tradicionale  tave  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate (pa e pjekur)
Pogaqe te vogla
Torte Tunel