Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje
Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje

Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg mish viçi,

1 kg bamje,

200gr gjalpë,

2–3 domate,

2 limona,

Biber të kuqë,

Biber të zi.

Përgatitja:

Mishin e presim në copëza dhe e kavërdisim me qepë, kripë, biber t’kuq dhe domate.

Bamjet e pastruara i lëmë gjysmë ore në lëngë të limonit, pastaj i kullojmë, i përvlojmë, ua shtojmë mishit të kavërdisur dhe i rreshkim në furrë për afër 30 min.

Tava me bamje servohet e nxehtë në kombinim me pilav, patate të skuqura etj.


Fjalet kyqe : tradicionale  tave  prizrenit  bamje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabie ne forme lule
Sheqerpare
Tavë ne furrë (llazanje ) me feta buke