Tatli shum te lehta
Tatli shum te lehta

Tatli shum te lehta

Kuzhint.com

Keto jan nje lloje sheqerpare qe gatuhen me ; -1 veze, 1 filxhan kafe qumesht pluhur, 1 filxhan kafe miell dhe sode buke. Masat jane ne varesi te sasise qe deshironi ju, mund t'i gatuani duke i dy ose trefishu te gjite perbersit. Brumin e bere me keto perberes e ndajm ne pjese te vogla sa nje kokerr arre dhe duke i lyer me vaj i vendosni ne tepsi dhe piqen deri sa te marrin ngjyre te lehte. Pasi te jen pjekur hiqen nga furra dhe hidhen direkt ne sherbetin qe eshte duke valuar dhe lihen deri sa te mbushen me sherbet dhe te rrisin vellimin e tyre pastaj lihen te ftohen. Masen per sherbetin e caktoni ju vet sepse mvaret sa cope do ti gatuani(duhet tej jet i trashe si sherbeti i bakllaves). ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  shum  lehta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me Bajame nga  Luljeta Morina
Torte me qokollad
Mufinssa me eurokrem