Tatli nga ;Deshira Shira
Tatli nga ;Deshira Shira

Tatli nga ;Deshira Shira

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

6 te verdha te vezeve dhe 1 veze te plot , 1 kg e gysem gjalp te shkrir , sheqer vanilje, 3 luge gjelle sheqer, 1 peciv dhemiell sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Ne nje en i qesim 6 te verdha te vezeve dhe 1 veze te plot, 150gr gjalp te shkrir, 1 sheqer vanilje, 1 peciv dhe miell sipas nevojes, 3 luge gjelle sheqer (gjalpi nuk duhet te jet shume i nxehte) dhe e gatuajm deri sa brumi te behet i ngjeshur, pastaj ia japim formen si ne foto dhe i vendosim ne nje tepsi larg njera tjetres qe kur te ia qesim sherbetin mos te bashkohen dhe i pjekim per afer nje ore e 30 min ne temperatur normale.

2 kg sheqer me 1 l uje uje i ziej pastaj ia hedhim siper tatls se pjekur.

Receta e derguar nga Deshira Shira


Fjalet kyqe : tatlia  deshira  shira  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Turshi e jashtëzakonshme
Kekë me luleshtrydhe (dredheza)
Pije natyrale për shfryrje të trupit