Sallat rrole me majonez dhe perime
Sallat rrole me majonez dhe perime

Sallat rrole me majonez dhe perime

Kuzhint.com

Përbërësit: - 20 g bizele (të ngrira) - 20 g karrota (pastruar, ) - 1kg (patate pastruar, ) - 10 mollë të qeruar - lëng limoni, - kripë dhe piper - 6 lugë majonezë - 3 lugë krem kosi - 2, 5 dl supë perimesh i / supë me ujë - 20 g xhelatinë - 5 vezë Për Dekorime: • 1 spec i kuq i pa djegës, • 1 tufë majdanoz Pergatitja: Së pari vezët i ziejmë për 10 minuta, pastaj i qesim në ujë të ftohtë, pastaji qërojm (largojmë livoren). Karrotat, patatet dhe bizelet të ndara në disa pjesë i ziejmë me ujë të kripur derisa të jenë të buta. Filtrohen menjëherë dhe i lëjmë të ftohtën plotësisht. Largojmë levorën nga mollët, i prejmë në kube të vogla dhe shtojm një sasi te vogël me lëng limoni. Shtojmë perimet dhe mollët në një tas të madh.

Majonezin me krem kosi, kripën dhe piperin i përziejmë, ngadalë me durim që të mos jetë rezultat i pakënaqur. Salca përzihet me perime. 2, 5 dl supë perimesh i përziejmë me xhelatinë dhe shpërndajmë atë mbi zjarr të ulët dhe i përziejmë vazhdimisht. Vendosim mënjanë të ftohtën. Bëjmë formën me mbështjellës plastik si ne foto dhe e lem qe te ftohet ne frigarifersa ma shume qe ftohet me mire per ta prer. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : sallata  sallat  rrole  majonez  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me fiq të thata
RECETË NATYRALE PËR HEQJEN E GURËVE NË VESHKA
Trahana