Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik
Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik

Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik

Kuzhint.com

Perbersit per brumin ;

  • 1 kg gjalp,
  • mielle sipas nevojes,
  • 5 te kuqet e vezeve
  • Ngjyre te gjelbert

Sherbeti;

  • 1kg sheqer ne 1 liter uje duhet te zihet mire

Pergaditja;

Ne fillim e zeme brumin me perbersit e mesiperm dhe e ndajm duke ia qite disa pika ngyre te gjelbert gjysmes se brumit.

Pasi te kemi perfundu brumin e ndajm ne kuleq dhe i tallojm ; Pasi ti kemi tohlluar ne pete fllojm dhe i presim me nje gote ose me forma te rrumbullaketa si ne foto i renditim dhe i palosim nje nga nje si ne foto .

Keshtu veprojm derisa te perfundojm me te gjithe brumin pastaj tepsin e fusim ne furre te nxeht qe te piqet ne temp. 150 °C 60 min/

Pasi te jet pjekursiper ia qesim sherbetin dhe keshtu e leme qe te ftohet derisa ta ket pire sherbetin.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  ngyrshe  forma  anik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë
Pure me mollë per bebe
Pasta te mbushura  me form peshku