Kifle me sheqer
Kifle me sheqer

Kifle me sheqer

Kuzhint.com

Përbërësit 200 g. gjalpe 200 ml. kos Sheqer 1 lugë gjelle Sheqer vanilje 1 1 vezë Pluhur pjekje 1 1 majë e luges me kripë 520 g. miell Gjem për mbushje sheqer pluhur per sperkatje Pergaditja: Marrim nje ene dhee shkrime gjalpen dhe ne te hedhim kosin kripen dhe 1 luge sheqer dhe ne anen tjeter sitim miellin e thyejm nje veze ne miell duke ia shtuar edhe pluhurin per pjekje aditivin dhe e ulim brumin pasi te ulet e leme te pushoje per 1 ore dhe pastaj e marrim e punojme e presim ne form te kifleve i lyejm me gjalp dhe i mbushim me reqel duke i renditur ne tepsi te lyer me gjalp i lyejm siper me gjalp edhe kiflet dhe i leme te pushojne gjys ore dhe i fusim ne furre ne 180 grad per 40 min.

Sperkaten em sheqer pluhur sherbehen te nxehta. Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  kifle  sheqer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta me ujë, efikase për të rënë në peshë
Pite me hithra nga Bardhe Buçaj
Ajvar me speca dhe patëllxhanë