Spargel me salce mishë lope
Spargel me salce mishë lope

Spargel me salce mishë lope

Kuzhint.com

Përbërësit:

4 Spargel,

1 Luge gjelle gjalp,

1 Luge qaji uthulle,

1 Qepe e vogel,

60 ml vere te bardhe,

1 Prise krip dhe piper,

150 gr gjalpe,

2 Te verdha te vezeve,

500 gr patate,

1 thelp hudhre,

150 ml qumesht,

100 ml ajke,

4 Medaillons nga mishi i lopes 65 gr copa,

Pergaditja:

Qumeshtin me ajken dhe hudhren e shtypur e hedhim ne nje tenxhere dhe e vlojme pastaj

ia hedhim kripen, muskatin dhe piperin.

Patatet i pastrojme pastaj i qerojme dhe i presim ne feta.

Patatet e prera i hedhim te qumeshti i vluar i perzim mir dhe pastaj i derdhim ne nje tepsi.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad per 45 minuta.

Siper mundeni ti hedhni edhe kaqkavall te bluar.

Spargun e pastrojme dhe e qerojme.

E vendosim ne folie siper i hedhim buter pastaj krip, sheqer dhe piper e mbulojme mire dhe

e vendosim ne furre per tu pjekur per 40-45 minuta ne temperatur 160 Grad.

Buterin e vendosim ne nje tenxhere dhe e shkrim.

Me ane te nje lecke kuzhine e kullojme.

Uthullen, veren e bardhe, qepen e prere ne copa, kripin dhe piperin i hedhim ne nje

tenxhere dhe i nxehim mbi shporet.

Mandej e rrahim sebashku me te verdhat e vezeve deri sa te trashet masa.

Tenxheren e vendosni siper nje tenxheres te mbushur me uje te nxeht pastaj e rrahni me mikser.

Tani me kujdes duke e perzier ia shtojme edhe buterin.

E provojme edhe njehere per krip.

Medallionat i pjekim ne tigan nga 2 minuta dhe i vendosim pastaj ne furre ne temperatur 160 Grad per 10 minuta.

Pasi te gjitha jane te pergaditur tani mund ta bejme servimin duke i vendosur spargune ne njeren anen te pjates pastaj patatet gratin afer spargut, mishin siper spargut dhe ne fund siper te gjithes i hedhim salcen hollandaise.


Fjalet kyqe : gjellera  spargel  salce  hollandaise  medallions  mishe  lope  patate  gratin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me karamel
Mufinss te njelmet
Petulla me mjaltë